Pużaka 61
38,400 Krosno
Pon - Pt 8.00 - 15.00
Sobota, niedziela ZAMKNIĘTE.

Wentylacja

Ma ona za zadanie uzyskania odpowiedniego przepływu powietrza w pomieszczeniach. Odpowiednio zwentylowane pomieszczenia nie posiadają zawilgoceń, drobnoustroi, grzybów i innych zarazków. Każde pomieszczenie powinno posiadać odpowiednio dobraną krotność wymiany powietrza. Zagadnienia związane z wentylacją budynków mieszkalnych nabrały istotnego znaczenia w momencie pojawienia się stolarki (okna, drzwi) o wysokich parametrach szczelności.

Wentylacja (grawitacyjna) po prostu była, obok przewodów dymowych budowano w kominach przewody wentylacyjne. Przy szczelnych zamkniętych oknach i drzwiach zmalała skuteczność wentylacji grawitacyjnej. Zastosowanie wentylacji mechanicznej jest szczególnie wskazane w niskich, parterowych budynkach gdzie kominy są niskie (słaby ciąg kominowy) i przy rozległym budynku (jedna kondygnacja) budowa wielu kominów wentylacyjnych może być ekonomicznie nieuzasadniona.
Aby zapewnić prawidłowe działanie wentylacji wywiewnej należy zapewnić dodatkowo wentylację nawiewną lub zastosować kratki kompensacyjne (wyrównawcze).
Jeśli budynek z mechaniczną wentylacją nawiewno-wywiewną wzbogacimy o wymiennik ciepła – rekuperator, to obniżymy koszty ogrzewania dzięki odzyskowi ciepła z zużytego powietrza wyrzucanego na zewnątrz. Obecnie dostępne są gotowe centrale rekuperacyjne wyposażone w wymiennik, wentylatory, filtry, system sterowania a nawet wbudowany automatyczny bypass dla omijania wymiennika w warunkach, gdy dogrzewanie powietrza
wlotowego jest niekorzystne.

Bardzo korzystnym uzupełnieniem rekuperacji są tzw. GWC – gruntowe wymienniki ciepła. Wykorzystując fakt stabilności temperatury gruntu poniżej pewnej głębokości, świeże powietrze czerpane do wentylacji jest przepuszczane przez wymiennik zakopany w gruncie.

W najprostszej wersji może to być kilkadziesiąt metrów rur kanalizacyjnych. Jest wiele rozwiązań (zwykle opatentowanych) wymienników żwirowych.

O skuteczności systemu decydują:

  • natężenie, czyli ilość wymienionego powietrza w pomieszczeniu w ciągu godziny;
  • skuteczność uzależniona od funkcji pomieszczeń oraz uwzględniająca zbilansowanie cyrkulacji.\
  • Skuteczna wentylacja opiera się na dostawie powietrza do pomieszczeń o najmniejszym stężeniu zanieczyszczeń oraz usuwaniu zużytego z tych o największym
  • skupisku – łazienka, kuchnia. Dodatkowo wymagana jest wymiana powietrza między
  • wszystkimi pomieszczeniami;
  • koszt budowy i eksploatacji;
  • awaryjność systemu.

Nasi Klienci mogą liczyć na fachowe doradztwo oraz szeroko pojęte wsparcie techniczne. W zależności od potrzeb oraz realiów jesteśmy w stanie zaproponować optymalny wariant w każdej sytuacji, zarówno pod kątem wydajności systemu klimatyzacyjnego, jak też jego efektywności energetycznej i rozwiązań technologicznych.

01015249933
0101137244562
0101102820474